Search Results

Outstanding Students Honored

4/20/2018

Top: President Julie E. Wollman and President's Award Winner Joseph D. Farris.

Bottom: Dean Rodney A. Smolla and Dean's Award Winner Tricia M. Kazinetz.

On Wednesday April 18, 2018, Delaware Law School held the annual Student Award Ceremony honoring outstanding students from the 2017-18 academic year.

Tricia M. Kazinetz received the Dean’s Award from Dean Rodney A Smolla. The award is given annually to the graduating student who has demonstrated outstanding legal aptitude, exemplary service, significant leadership skills and the potential to become an outstanding member of the legal community.

President Julie E. Wollman was on hand to present the President’s Award, which is awarded to a second-year RD or third-year ED student who has demonstrated high scholastic achievement and possess high potential for meaningful future contributions to the law school, the community, and the profession. This year, the President’s award went to Joseph D. Farris.

A complete listing of the remaining awards follows.


Award Recipients

Scholarships

Linda L. Ammons Diversity Scholarship: Yvette L. Donaldson-Brown
Alfred Avins Memorial Scholarship: Gwen E. Lentine
Bank of America Scholarship: Jaevan C. Owens
Carl Battle and Leon Williams African-American Law Scholarship: Christlynn A. Dornevil
Howard M. Berg Scholarship: Annemarie E. Ward
E. Wallace Chadwick Memorial Scholarship: Carol-Lorie O. Smith
The Michael J. Petrelia Memorial Scholarship: Rachel Malloy-Good
Harvey Alan Chernoff Memorial Scholarship: Jamie W. Goncharoff
Esther F. Clark Memorial Scholarship: Tricia M. Kazinetz
William Conner Memorial Scholarship: Joseph D. Farris
The Honorable James C. Crumlish Scholarship: Timothy P. Markovits
The Honorable Joseph W. deFuria Scholarship: Matthew B. Sicheri
Delaware Association of Lawyers' Spouses Scholarship: Daniella C. Spitelli and Candace C. Hardy
Edmund Dobrowolski Memorial Scholarship: Olabisi A. Alabi
The Honorable William Duffy Memorial Scholarship: Christlynn A. Dornevil
Nancy and Howard Finkelman Scholarship: Brian B. Toll
Friends of Widener University Delaware Law School Scholarship: Jessica L. Needles
Honey F. Golby Memorial Scholarship: Kevin M. Packer
Zelda K. Herrmann Memorial Scholarship: Emily A. Biffen
The Honorable Ned L. Hirsh Memorial Scholarship: Michael R. Stacey
Fairfax Leary, Jr. Memorial Scholarship: Kevin M. Packer
Paul Isaac Leiter Memorial Scholarship: Kacee R. Benson
The Honorable Alan B. Levin Scholarship: Janell S. Foster
Thomas Lodge Memorial Scholarship: Kathryn S. Stein
Miller Scholarship Fund: Hannah B. Race
Charles P. Mirarchi, Sr. Memorial Scholarship: Joseph D. Farris
Bruce M. & Elizabeth M. Monroe Endowed Scholarship: Brandon L. Busch and Nicole Djambinov
Michael J. Petrelia Memorial Scholarship: Rachel Malloy-Good
Angelina & Victor Piccone Memorial Scholarship: Sean D. Simon
William Prickett Corporate & Business Law Scholarship: Nicolas E. Jenner
Dean Anthony J. Santoro Scholarship: Katelyn M. Tuoni
Alexander V. Sarcione, Jr. Scholarship: Mathieu W. O'Brien
William I. Schaffer Memorial Scholarship: Travis M. Groski
Taishoff Family Endowed Scholarship: James M. Mills
John Warrington Memorial Scholarship: Alyssa G. Kelly
Bernard S. Wildstein Scholarship: Timothy R. Akers

Fellowships

Chadwick Constitutional Education Fellowship: Carlene S. Clark and Candace C. Hardy
Domestic Violence Research & Advocacy Fellowship: Christlynn A. Dornevil
John F. Schmutz Corporate & Business Law Institute Fellowship: Nicolas E. Jenner
The Honorable Peter J. Walsh Externship for the U.S. Bankruptcy Court for the District of Delaware: Courtney C. Tibbet
The Josiah Oliver Wolcott Fellowship: Caneel Radinson-Blasucci, Jamie W. Goncharoff, Travis M. Groski , Nicolas E. Jenner, and Tricia M. Kazinetz

Pro Bono Distinction

Adesola K. Adegbesan , Brandon L. Busch, Elizabeth M. Conner, Sarah L. Baker, Christina M. Davis, Candace C. Hardy, Tricia M. Kazinetz, Alyssa G. Kelly, Marissa Marino-White, Madison E. McGuirk, Alexandria M. Shaffer, Matthew B. Sicheri, Maura G. Solometo, Daniella C. Spitelli, Andrea M. Stickley, Annemarie E. Ward

Achievement Awards

Howard M. Berg Award: Nicolas E. Jenner
BLSA Award: Olabisi A. Alabi
William J. Conner Memorial Award for Administrative Law: Daniella C. Spitelli
Nicole Cullison Memorial Award: Sarah L. Baker
The Erin Daly First Generation Award: Julian M. Jackson
The Honorable Joseph W. deFuria Commencement Award: Gwen E. Lentine
Judge J. Cullen Ganey Criminal Procedure Award: Tricia M. Kazinetz
The Dr. Arnold V. Giusini Award: Alyssa G. Kelly
Graham Foundation Award: Michelle G. Gallo
GreenWatch Institute Award in Memory of June MacArtor: Tiwajopelo O. Dayo
GreenWatch Institute Scholarship Award in Memory of Jerry Shields: Randi E. Guzsaly
GreenWatch Institute Award in Memory of Charles J. Zencey: Amanda B. Borne
Reed Hamilton Memorial Award: Jaclyn E. Verner
Zelda K. Herrmann Memorial Cup Award: Alyssa G. Kelly
International Academy of Trial Lawyers Award: Alyssa G. Kelly
George B. Lindsay Foundation Award: Jamie W. Goncharoff and Gwen E. Lentine
Thomas P. Lomax and Nicholas Theodore Memorial Award: Christina M. Davis and Andrea M. Stickley
Christine McDermott Award: Elizabeth M. Conner
Lucinda Peipher Memorial Award: Kacee R. Benson
Philadelphia Trial Lawyers Association: James J. Manderino Award for Trial Advocacy: Christina M. Davis
William Prickett Corporate Law Award: Anna L. Fiscella
Alexander V. Sarcione, Jr. Memorial Award: Andrew G. Beams
Dean Arthur A. Weeks Outstanding Student Service Award: Annemarie E. Ward
E. John Wherry, Jr./Widener Law Public Service and Advocacy Award: William A. Sack
William J. and Ella C. Wolf Award in Real Property Law: Michelle G. Gallo
Charles J. Zencey Memorial Award: Patrick T. Doherty
Outstanding Student Service Award: Adesola Adegbesan, Christlynn Dornevil, Michelle Gallo, Randi Guszaly, Candace Hardy, Nicolas Jenner, Tricia Kazinetz, Gwen Lentine, David Massuli, Madison McGuirk, Kevin Packer, William Sack, Matthew Sicheri, Maura Solemeto, and Annemarie Ward.